W Suwałkach o inteligentnych specjalizacjach

W Suwałkach o inteligentnych specjalizacjach

Czym są inteligentne specjalizacje i jak mądrze wykorzystać unijne fundusze w nowej perspektywie finansowej – o tym debatowali w środę (22 stycznia) w Suwałkach podlascy przedsiębiorcy, samorządowcy, przedstawiciele uczelni wyższych i organizacji pozarządowych.

Uczestników powitała Anna Naszkiewicz, wicemarszałek województwa, która zachęcała do wzięcia udziału w dyskusji nad tematami poruszonymi podczas spotkania.

Następnie Daniel Górski, dyrektor Departamentu Rozwoju Regionalnego zaprezentował założenia Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podlaskiego na lata 2014-2020. – Badania i rozwój to konik nowej perspektywy finansowej. Każdy, kto będzie miał pomysł na komercyjny projekt badawczo-rozwojowy będzie miał wiele możliwości finansowania – zaznaczył.

Z kolei projekt Programu rozwoju inteligentnych specjalizacji i przedsiębiorczości w województwie podlaskim na lata 2015 – 2020+ przedstawił w Suwałkach prof. Wojciech Dziemianowicz, współtwórca programu. – To ważny dokument z punktu widzenia szczególnie przedsiębiorców, bo uruchamia unijne pieniądze – podkreślił. 

Strategia do podstawa

Komisja Europejska sprawę stawia jasno:  każdy region, który chce wspierać innowacje i przedsiębiorczość, dzięki unijnym funduszom, najpierw musi stworzyć strategię inteligentnych specjalizacji, opartych o sektor B+R. Jest to warunek wydatkowania środków z UE. Jak dodał prof. Dziemianowicz, powinniśmy stawiać na nasze regionalne specjalizacje.  – Są to przede wszystkim sektor rolno-spożywczy, sektor medyczny, ekoinnowacje, przemysł maszynowy i sektory z nimi powiązane – mówił. Nie można też zapominać o specjalizacjach wschodzących, czyli branżach, które mają obiecujące perspektywy wzrostu.

Celem samego programu jest wzrost aktywności innowacyjnej i zwiększenie liczby firm w regionie.  

Warto rozmawiać

Podczas spotkania nawiązała się żywa dyskusja. Uczestnicy pytali m.in. o to, kto konkretnie może korzystać ze środków na działalność badawczo-rozwojową. Eksperci zachęcali też samorządowców z Suwalszczyzny do większego zaangażowania się w zainteresowanie rodzimych przedsiębiorców tematem B+R.

Aktualności

Nowy aneks, nowe inwestycje

2017-05-30 11:29:08

Dziś, 30 maja, wicemarszałek Maciej Żywno podpisał w Warszawie drugi aneks do Kontraktu Terytorialnego. To dla nas bardzo dobra wiadomość, bo oznacza, że kolejne inwestycje powstaną w naszym województwie. Zostały one właśnie wpisane do Kontraktu Terytorialnego dla Województwa Podlaskiego.

Realizujemy cele Strategii

2017-05-25 08:36:54

Podlaskie Forum Terytorialne przyjęło raport za 2016 rok z realizacji Strategii Rozwoju Województwa Podlaskiego. Zapoznało się również z nowymi inwestycjami, jakie mają zostać wpisane do Kontraktu Terytorialnego.

Majówka z Funduszami Europejskimi po raz czwarty

2017-05-19 12:05:37

Prawie 40 projektów do obejrzenia! Zapraszamy na Dni Otwarte Funduszy Europejskich w Podlaskiem.

Dotacje dla firm na obszarach chronionych. Przyjdź na szkolenie

2017-05-19 11:57:00

Chcesz startować w konkursie? Nie wiesz, jak wypełnić wniosek? Zgłoś się na bezpłatne szkolenia na temat tego naboru: 26 maja w Białymstoku, 29 maja w Hajnówce i 31 maja w Łapach.

Życzenia Wielkanocne

2017-04-14 11:00:00

Życzymy Państwu ciepłych, rodzinnych Świąt Wielkanocnych. Niech wiosna zawita do Waszych serc i domów.

Projekt Stanowiska strony samorządowej dotyczącego zmiany Kontraktu Terytorialnego

2017-02-06 14:38:00

Przedstawiamy projekt stanowiska, zatwierdzony przez Zarząd Województwa Podlaskiego. Dokument zostanie teraz przedstawiony do zaopiniowania przez jednostki samorządu terytorialnego znajdujące się na terenie województwa podlaskiego.

Konkursy z RPOWP w nowym roku

2017-01-05 11:53:49

Planowanych jest 49 naborów, a ich łączny budżet wyniesie 1,3 mld zł. Dofinansowanie trafi do różnych podmiotów, m.in. samorządów, przedsiębiorców, placówek oświatowych, jednostek ochrony zdrowia czy organizacji pozarządowych.

Więcej aktualności
1